Tomtom Mahallesi

TOMTOM MAHALLESİ

Beyoğlu, 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar dar, düzensiz sokaklar ve ahşap yapılardan oluşuyordu.
1832’deki büyük yangından sonra Beyoğlu’nun çehresi de büyük oranda değişti.
Yolların genişletilmesi, sokakların aydınlatılması, adlandırılması ve numaralandırılması, Galata surlarının yıkılıp, hendeklerin doldurulması, İstiklal Caddesi’nin genişletilmesi, mezarlık alanlarının kaldırılması ve belki de su sorununun çözülmesi sonucu Beyoğlu, sosyal hayatın en önemli merkezlerinden biri haline geldi.

TOMTOM MAHALLESİ’NİN GÖRKEMLİ TARİHİ

Tomtom Mahallesi, şüphesiz ki Beyoğlu’nun en görkemli bölgelerinden, zaman ve mekana meydan okuyan büyüleyici atmosferiyle tarihin hala dimdik ayakta duran en yakın tanıklarından biri. Osmanlı İmparatorluğu’nun değişim ve gelişimi belirli ölçülerde yaşadığı 19. yüzyıla gelinceye kadar, Avrupa’da devrimler, buluşlar ve yeni ideolojiler ile büyük patlamalar yaşanmaya başlanmıştı. Ufak adımlarla geriden gelen Osmanlı için ise tek çare, batılılaşma sürecine girmekti. Tanzimat Fermanı sonrası Levantenler’in şehre akın edişi sayesinde, liman ve iş yerlerine yakınlığıyla dikkat çeken Beyoğlu, yerleşim bölgesi olarak büyük önem kazandı. Böylece Tomtom Mahallesi de mimarisi ile göz dolduran en önemli bölgelerden biri haline geldi.
O dönem itibariyle İstanbul’un kültür ve eğlence merkezi haline gelen Beyoğlu, Ermeni, Rum, Musevi, Müslüman ve Levanten her renkten insanın hareketli bir sosyal ortamda kaynaşmasını sağladı. Günümüzde ayakta olan binalarında gerçekleştirilen davetler ve balolar halen konuşulmaktadır. Özellikle konsolosluk binalarıyla dikkat çeken Tomtom Mahallesi’nin 19. yüzyılın ortasından, 20. yüzyıla kadar yaşadığı hızlı değişimin en önemli tanıklarından biri de, Atatürk Kitaplığı’nda saklanan Jacques Pervititch ve efsanevi sigorta haritalarıdır. Zamanında yangın sigortaları için 1922 ve 1945 yılları arasında Jacques Pervititch tarafından yapılmış olan bu kadastral temelli sigorta haritaları, Tomtom Mahallesi’nin tarihi öneminin kanıtları olarak kabul edilmektedir.

BOĞAZKESEN’İN DEĞİŞEN YÜZÜ

Boğazkesen Caddesi, özellikle fotoğraf aşığı yerli ve yabancı gezginler için, Beyoğlu’nun en misafirperver bölgelerinin başında gelir. Cadde üzerinde birbirinden çok farklı kimlikleri, estetikleri ve fonksiyonları barındıran dükkanlar görürsünüz. Sanat galerisinin yanında berber, onun yanında kafe, köşede simitçi… Tarihi dokusunu kaybetmeyen binalar, “1-2 fotoğraf çekip döneceğim” diye evden çıkanlar için, saatler boyu sürecek muhteşem bir rota oluşturur. Çünkü daha önce bu macerayı tecrübe etmiş herkes bilir ki, Boğazkesen’in yaşam kokan sokaklarının çekiciliğini ve güzel sürprizlerini 1 saate sığdırmak pek de mümkün değildir.

MUTLAKA ZİYARET EDİN!

Tarihi yolculuğa tasarım, moda ve lezzetli durakları da eklemek isterseniz, Boğazkesen’in olmazsa olmazlarından sanat galerilerini, birbirinden şık tasarım ve irili ufaklı takı dükkanlarını gezmeyi unutmamak gerekir. “Bana tüm gün yetmez, akşam keyif yapalım, bir gece kalalım” derseniz sizi ağırlayacak çok yer var. Geceyi de Tomtom Suites’de tamamlayarak, ertesi gün maceraya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tomtom Mahallesi’ni keşfe çıkarken, görmeniz gereken yerleri, yemek veya kahve içeceğiniz, alışveriş yapacağınız mekanları içeren İstanbul Life’ın buraya özel çıkardığı rehberi aşağıdaki linke tıklayarak telefonunuza indirebilirsiniz..